Bloog Wirtualna Polska
Są 1 273 102 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

IrfanView Praca ze zdjęciami Cz.3

piątek, 13 maja 2011 14:55

IrfanView Praca ze zdjęciami Cz.3

W sumie, to w Irfanie możemy zrobić wszystko, co potrzebujemy zazwyczaj ze zdjęciem zrobic.

Po pierwsze Obrót:

Robimy to albo z menu

 Albo wybieramy opcje, albo korzystamy z opisanych skrótów, o tyle proste, że odpowiadają komendom angielskim:

w lewo - left - L, w prawo, - right - R. Obrót wykonujemy o 90 stopni. Obrót o dowolny kąt, czyli taki, kiedy prostujemy tylko horyzont, jest ułatwiony, ponieważ po wpisaniu wartości, o jaką chcemy obrócić obrazek, mamy podgląd jak wygląda obraz po przekreceniu.

Kolejną opcją, jaka możemy wykonać, nie tylko po przekreceniu, ale po nim akurat zawsze, bo pojawiają się nam brzydkie trójkątne przestrzenie bez wypełnienia, jest skadrowanie zdjęcia.

Przyciskając lewy przycisk myszy zaznaczamy interesyjący nas obszar. Korekty wielkości zaznaczenia dokonujemy przeciągając boczne lub górne paski zaznaczenia.

Żeby zakończyć kadrowanie/cropowanie musimy ten zaznaczpny fragment zapisać. W tym celu wchodzimy w pozycję Opcje > Przycinanie bezstratne lub wciskamy Ctrl+Shift+J

Otwiera nam się okno dialogowe w którym wybieramy, czychcemy nadpisać stary, wyjściowy plik plikiem z naniesionymi zmianami, czy wolimy utworzyć nowy plik, z dodatkowo dodanym napisem crop.

W pierwszym przypadku, dodatkowo, mozemy wybrać miejsce zapisu. W drugim zdjęcie zostaje zapisane w tym samym folderze, co oryginał.

Jeżeli zapisaliśmy jako nowy plik, musimy go na powrót otworzyć w Irfanie.

Teraz przystępujemy do zmniejszenia zdjęcia. Obraz> Zmień rozmiar obrazu (ewentualnie skrót CtrL+R) powoduje otwarcie nowego okna dialogowego:

Aby zachować kontrolę nad operacją, zaznaczamy Zachowaj pierwotne proporcje boków, przepróbkowanie zostawiamy Lanczos (mozna popróbowac z innymi, ale ten, niby najwolniejszy, pozostawia, w miarę możliwości, najwięcej szczegółów na zdjęciu). Wpisujemy nowy rozmiar. W przypadku internetu jest to zazwyczaj, na dłuzszym boku, 800 px przy zdjęciu poziomym i 750 przy pionowym. Zatwierdzamy OK.

Kilka słów o konsekwencji zmniejszenia zdjęcia: zdjecie składa sie z kolorowych punktów, pixeli, o okreslonym wymiarze i określonej ilości na zdjęciu. Uzależnione to jest od rodzaju matrycy jaką posiadamy w aparacie - w okienku dialogowym zmniejszenia, wyraźnie widać, że po wpisaniu nowej wielkości, czyli 800, dostajemy informację, że pierwotna szerokość, 3648 px, na powyższym obrazku, zostanie zastąpiona iloscią 800 px - a wiec zniknie nam potężna ilość pikseli).

Piksele które pozostaja, musza na siebie przejąc informacje przekazywane do tej pory przez piksele które znikneły. Uzależnione to jest od różnych algorytmów, jakie wymyslili graficy-programisci i różne te metody mają różny wpływ na fotografie. Proponowana metoda Lanczos gwarantuje nam, że obraz, po zmniejszeniu, będzie najbardziej zblizony do tego, jak wyglądał kiedy był duży.

Niemniej, poniewaz część informacji ucieka, część zostaje źle zinterpretowana, nasze zdjęcie po zmniejszeniu traci szczegóły i traci równiez pewną ostrość. W tym celu musimy je sztucznie wyostrzyć.

można tę operację pozostawić programowi i, w trakcie zmniejszania, w tym samym oknie dialogowym, zaznaczyć Wyostrz po Przepróbkowaniu, ale znów tracimy kontrole nad operacją, która nie zawsze musi być potrzebna, ewentualnie może wymagać korekty.

Dla wyostrzenia zdjęcia służy komenda Obraz> Zwiększ ostrość, ale, jak wspomniałem, znów tracimy kontrole nad operacją. Standardowo, ostrzenie, ustawione jest na parametr 10. Jeżeli takie ostrzenie nam nie pasuje (uzaleznione to jest od samego obrazu - inaczej ostrzymy gładkie powierzchnie, inaczej kanty, ostre krawędzie, inaczej, jeżeli jest duza, inaczej, gdy jest mała ilość szczegółów).

Podstawową zasada jest nieprzeostrzyć. Objawia się to powstaniem białych obwódek na krawedziach przedmiotów, co nie jest zbyt miłe dla oka i lepiej pozostawić obraz niedoostrzony, niż przeostrzyć.

Zmianę parametru ostrzenia dokonujemy wchodząć w menu: Obraz>Efekty>przeglądarka efektów (lub skrótem Ctrl+E). Wyszukujemy pozycję Sharpen i otwiera się nam suwak pozwalający zmienić intensywność wyostrzenia oraz podglad na obraz przed i po operacji.

Przesuwamy suwaczek (standardowe 10 może być lekko za małą wartoscią, zazwyczaj ustawiam 15), obserwujemy obraz w podglądzie (nie ma co mu wierzyć za bardzo - w końcu to miniaturka). Jak jesteśmy pewni wyniku, raczej cofnijmy suwak o kilka  (2-3), punktów, tak, dla bezpieczeństwa i kliknijmy na Apply to original image.

Widzimy, że obraz się zmienił, a nie zamknęło nam sie okno. Możemy (musimy) cofnąć operację (Undo) dokonać korekty i dobierać ustawienia, aż do momentu, kiedy będziemy zadowoleni z rezultatu.

Jeżeli jesteśmy zadowoleni z efektu zatwierdzamy całość klikając OK.

Ważne: wyostrzenie, również w tym małym okienku, robimy, raz - nie wyostrzamy raz wyostrzonego zdjęcia, ponieważ tylko pogarszamy jego jakość.

Obraz przed i po wyostrzeniu:

Czasami, ale ostrożnie, zwłaszcza stosując to do zbyt ciemnych zdjęć, można jeszcze użyć opcji: Obraz>automatycznie dopasuj kolory.

Najcześciej, po prostu, rozjasnia obraz, ale czasami potrafi wydobyc coś ze zbyt zacienionych miejsc na zdjęciu.

Zapisujemy zgodnie z wytycznymi z części, bodajże, pierwszej. Tak przygotowane zdjęcie spokojnie możemy powierzyć juz jakiemuś hostingowi zdjęć, nie obawiając się, że ich algorytmu zmniejszania i wyostrzania znie zmasakrują nam zdjęcia.


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (15) | dodaj komentarz

IrfanView Cz. 2 Praca z programem.

piątek, 13 maja 2011 13:26

IrfanView Cz. 2 Praca z programem.


Otwieramy program, otwieramy zdjęcie.

Możemy to zrobić na trzy sposobu:

- po pierwsze, standardowo: Plik>otwórz (ewentualnie wciskając O) i wybierając zdjęcie z dysku,

- klikając prawym klawiszem na zdjęcie i wybierając: Otwórz za pomocą > IrfanView

- przeciągając zdjęcie na ikonę IrfanView na pulpicie, ewentualnie, jeżeli program jest otwarty, przeciągając zdjęcie na pulpit programu.

W samym programie wybieramy sposób, w jaki zdjęcie będzie wyświetlane.

Wchodzimy w Widok, a następnie Opcje wyswietlania (w oknie)

Wydaje mi się, że najlepsza jest opcja Dopasuj tylko duże obrazy do okna, bo inaczej, wszystkie małe obrazy, będa nienaturalnie powiekszane, przez co  nieczytelne.

Dolne trzy pozycje zaznaczamy jak na zdjeciu.

Znajdujace sie na górnej listwie narzędzia służą do różnych operacji, opisanych dymkiem, wyświetlającym się po najechaniu na ikonę.


W sumie najważniejsze jest Zapisz, Cofnij (uwaga - mozliwe jest cofnięcie tylko o jeden krok), Usuń.

Strzałki służą do przechodzenia do kolejnych zdjęć znajdujących się w folderze ze zdjęciem wyświetlonym.

W przypadku zakończenia pracy ze zdjęciem, klikamy zapisz, co powoduje otworzenie się okna umozliwiającego wybór, gdzie i pod jaką nazwą zapiszemy plik z naniesionymi zmianami, wybór rodzaju pliku, w jakim chcemy zapisać zdjęcie (jest to przydatne, jeżeli musimy zamienić plik na inny format: np. jpg na GIF, ewentualnie TIFF, BMP.

W przypadku zapisu do jpg lub gif, otwiera nam się dodatkowe okienko, zawierające mozliwość dokonania dodatkowych opcji zapisu:

W tym miejscu mozemy wybrać mozliwość zapisu, a więc i konwersji zdjęcia w odcieniach szarości (ze względu na przypadkowość takiego działania - nie polecam), decydujemy o tym, czy zachowujemy zapisane w plikach EXIF i IPTC informacje i komentarze do zdjęcia (odhaczenie spowoduje, że zapisane zdjęcie będzie tych danych pozbawione).

Opcja Resetuj ułożenie obrazu w danych EXIF moze byc przydatna, ponieważ niektóre z portali hostingujacych zdjęcia odczytują błędne dane przekreconego zdjęcia i potrafią takie przekrecone np. o 90 stopni zdjęcie "wyprostować" do pierwotnego połozenia.

Dość ważną pozycją jest Jakość.

Przesunięciem suwaczka decydujemy, jaką wielkość będzie miał plik z naszym zdjęciem, a, co za tym idzie, jaka będzie jakość zdjęcia po zapisie.

W przypadku uprzedniego zmniejszenia zdjęcia do internetu, czyli do wielkości ok. 800 x 600 px, zdjęcie powinno (dość często wymagane na forach internetowych) nie przekraczać wagowo 300 kB.

Teraz metodą prób i błędów powinniśmy wybrać pozycję najbardziej nam pasującą - zapisujemy zmniejszone zdjęcie z jakoscią, kolejno, 100, 95, 90 ... i sprawdzamy, które z nich odpowiada założonej przez nas wielkości 300 kB.

W zasadzie można przyjąć, że w większości przypadków ta wielkość się sprawdzi (ja zakładam zazwyczaj 95) i takie ustawienia pozostawić, ale próbę należy zrobic, ponieważ będzie to ważne później, w czasie robienia przetwarzania wsadowego.

Samo zmniejszanie i inne operacje na zdjęciu to juz temat na kolejny odcinek ...

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

Szybki kurs IrfanView Cz. I Instalacja

piątek, 13 maja 2011 8:30

Jednym z programów, całkowicie wystarczających do podstawowej obróbki zdjęcia jest IrfanView.

 

Program teoretycznie prosty, ale ...

 

Cz. I Instalacja

 

Program najlepiej pobrać z oficjalnej strony: http://www.irfanview.com/

 

Nas interesują zwłaszcza trzy pozycje:

 

W pierwszej kolejności pobieramy i instalujemy znajdujący się pod pozycją Download program:

Program pobieramy z dowolnego, rekomendowanego, serwera.

Jest jeszcze dodatkowa mozliwość pobrania Irfana ze strony http://www.dobreprogramy.pl/IrfanView,Program,Windows,12867.html

ale w ten sposób nie pobieramy dodatkowych jezyków ani wtyczek.

Dodatkowo, po wejściu w pozycje, kolejno: IrfanView languages oraz Plugins pobieramy jezyk polski (instaler) oraz wyczki (plugins) najlepiej jako ALL PlugIns as one large EXE.

Klikając kolejno na wskazane linki pobieramy następujące pliki:

 

Zapisujemy je na dysku.

Instalację rozpoczynamy od zainstalowania programu. Klikamy na iview428_setup.

Otwiera nam się okienko, w którym mozemy wybrac miejsce instalacji programu (domyslnie: C:\Program Files\IrfanView\).

Następnie przechodzimy do okna opisu, co zostało zmienione w stosunku dopoprzedniej wersji, oraz, w kolejnym, dostajemy mozliwość wyboru plików skojarzonych z programem. skojarzonych, czyli takich, które po kliknieciu otworzą się w Irfanie. Otworzenie niektórych z nich będzie mozliwe, ale dopiero po zainstalowaniu wtyczek (plugins), co jest zaznaczone *

W praktyce lepiej nie wybierac żadnego z tych plików, tym bardziej, że dostęp do Irfana bedziemy mieli bardzo prosty spod prawego przycisku myszy: Otwórz za pomocą > IrfanView

W następnym okienku dostakemy propozycje instalacji nowej przeglądarki: Google Chrome oraz zrobienia jej przeglądarka podstawową - dla chętnych. Tylko, jeżeli ktoś juz pracuje w Chrome lub chciałby zmienić dotychczasową na nową. W innym przypadku lepiej odznaczyć obie pozycje.

 

Kilkamy Dalej, instalujemy, nie odpalamy jeszcze programu. Najpierw klikamy IrfanviewPluginsBundleStub.exe, żeby zainstalować wtyczki. NAleży uważac, bo, czasami, wraz z chcianymi programami dostajemy gratisy, kompletnie nam, zazwyczaj niepotrzebne.

Dziękujemy za ich dodanie:

Zdaje się, że, pomimo podziękowania, zostajemy uraczeni jakimś szajsem, ale nie jest to zbyt kłopotliwe i damy sobie z tyum radę później. NA razie pobralismy w tyczki i program pyta się, gdzie je zainstalować.  Jeżeli nie zmienialiśmy pierwotnej scieżki dostępu, czyli C:\Program Files\IrfanView\ to klikamy dalej, jezeli zmieniliśmy, musimy podać nową. Klikamy dalej i czekamy na napis Installation succesfull. 

Pozostaje nam juz tylko doinstalować język polski. Klikamy na irfanview_lang_polski.exe, znów jesteśmy proszeni o podanie/potwierdzenie ścieżki dostępu do folderu z IrfanView, klikamy instal i czekamy na Installation succesfull.

Czas teraz na skonfigurowanie końcowe oraz posprzątanie po instalacji.

Po pierwsze zmieniamy język programu. Na pulpicie pojawiły nam się dwie nowe ikony:

Klikamy na Irfan View. Otwiera nam się okno programu. Wchodzimy w pozycje Option > Change language ...

Wybieramy POLSKI.DLL, klikamy OK.

Od tej chwili mamy juz zainstalowany kompletny, spolszczony, pakiet IrfanView.

 

 

Pozostaje jeszcze tylko posprzątać ...

 

Po pierwsze usuwamy niepotrzebne już pliki instalacyjne, oraz folderek instalacyjny pluginów:

Z tego co widzę, to Microsoft coś tam i inne śmieci, które miały nam się doinstalowac w trakcie, albo jednak tego nie zrobiły, albo, na razie, nie ujawniają się, a więc dajemy sobie z nimi spokój.

 

Nie trzeba restartowac komputera, ani robic jakichkolwiek innych rzeczy - program jest zainstalowany i gotowy do pracy, ale o tym w następnej części.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Korekta fotografii w trzech krokach - Krok trzeci - maska wyostrzająca

piątek, 10 grudnia 2010 8:11

Menu: Filtry > Uwydatnianie > Maska wyostrzająca

Otwiera nam się nowe okno, w którym widzimy 100 % powiększenie fragmentu naszego zdjęcia.
Przesuwamy je tak, aby kontrolować zmiany na jakimś wyraźnym elemencie na obrazie.
Promień 1,8, próg 3, podobnie jak w PS'ie, ale rozmiar powinien być poniżej 1.

Zatwierdzamy. Jeżeli zrobiliśmy zbyt mocne wyostrzanie, wciskamy Ctrl + Z - cofnij i poprawiamy, zazwyczaj, rozmiar.

Zapisujemy.

Efekt końcowy:

Dodatkowo - zdjęcie na początku:


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Korekta fotografii w trzech krokach - Krok drugi - kolory

piątek, 10 grudnia 2010 8:02

Menu: Kolory > Odcień i nasycenie.

W zależności od stopnia intensywności poszczególnych kanałów, zmieniamy jasność i,
ewentualnie, nasycenie (odcień - lepiej nie ruszać) albo osobnych kanałów kolorystycznych,
albo wszystkich łącznie.
Ja zrobiłem lekka korektę na jasności i poprawiłem lekko nasycenie.

Jak w poprzednim przypadku zmiany oglądamy zaraz po przesunięciu suwaka.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

środa, 22 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  15 103  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Archiwum

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 15103

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl